خبرمهم: دیپلمات ارشد آمریکایی با حمایت از قطعنامه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی در شورای حکام، از دیگر کشورها نیز خواست از این قطعنامه حمایت کنند.تروئیکای اروپایی چیست,معنی تروئیکای اروپایی,بیانیه تروئیکای اروپایی,تروئیکای اروپا چیست,تروئیکای اروپا,تروئیکای اتحادیه اروپا,
واشنگتن از قطعنامه تروئیکای اروپایی علیه ایران حمایت کرد

خبرمهم: دیپلمات ارشد آمریکایی با حمایت از قطعنامه ضد ایرانی تروئیکای اروپایی در شورای حکام، از دیگر کشورها نیز خواست از این قطعنامه حمایت کنند.

 «جکی والکات» نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن از قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی علیه ایران در موضوع عدم همکاری با بازرسی‌های پادمانی هسته‌ای حمایت می‌کند.

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی آمریکا در وین، والکات با تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، گفت: «بگذارید چند حقیقت مهم را که ایران نمی‌تواند روی آن سرپوش بگذارد، بازگو کنم.

مدیر کل [آژانس اتمی] به شورای حکام گزارش داد که چهار مکان اعلام نشده در ایران وجود دارد که در آنها احتمالا مواد هسته‌ای اعلام نشده و همچینن فعالیت‌های [هسته‌ای] اعلام نشده وجود داشته است».

وی در ادامه مدعی شد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌صورت خستگی‌ناپذیر خواستار همکاری ایران بوده اما تهران به معطل کردن این تحقیقات ادامه می‌دهد… دبیرخانه [آژانس اتمی] هر اقدام ممکنی را انجام داد، حتی در زمان‌های بسیار چالش‌برانگیز، تا ایران را به انجام انتخاب درست برانگیزد».

این مقام آمریکایی با ادعای اینکه ایران همچنان با همکاری با آژانس اتمی مخالفت می‌کند، اظهار داشت: «ما اکنون با سناریوی بی‌سابقه‌ای مواجه‌ایم که در آن یک کشور مانع دسترسی به تعهداتش ذیل پروتکل الحاقی می‌شود».

والکات سپس به حمایت از قطعنامه پیشنهادی انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست چند روز پیش شورای حکام علیه ایران پرداخته و ادعا کرد: «این قطعنامه، متوازن و واکنش منصفانه‌ای به اقدامات هشدار برانگیز ایران است. ما قویاً باور داریم که این متن را می‌توان تقویت کرد. ایالات متحده این قطعنامه را می‌پذیرد و کاملا از آن حمایت می‌کند».

وی سپس از دیگر اعضای شورای حکام خواست تا از این قطعنامه ضد ایرانی حمایت کنند.

روز دوشنبه بود که شورای حکام نشستی را برگزار کرد و در بخشی از آن به تکرار اتهامات بی‌اساس مبنی بر اجازه ندادن ایران برای دسترسی به دو مکان، پرداخته شد. در آن نشست، سه کشور اروپایی طرف برجام با تنظیم قطعنامه‌ای از ایران خواسته‌اند کاملاً با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

بامداد امروز (پنجشنبه) نیز «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با ارائه توضیحاتی درباره نشست امروز شورای حکام آژانس اتمی درباره ایران، ابراز امیدواری کرد این شورا وضعیت حول مسئله هسته‌ای ایران را وخیم‌تر نکند.

در خصوص جلسه امروز، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی به شورای حکام آژانس یادآوری کرد، وین، تقریباً آخرین سنگر چندجانبه‌گرایی است اما چنانچه شورای حکام در این هفته دوراندیشی لازم را نشان ندهد، این نیز به قصه‌ای فراموش‌شده تبدیل می‌شود./العالم

 

 

.