خبرمهم: در صورتی که عرق بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی پاک نشود می تواند موجب تحریک و سوزش پوست شود.سلامت پوست و مو,سلامت پوست صورت,سلامت پوست و لثه,سلامت پوست دست,سلامت پوست سر,سلامت پوست بدن,سلامت پوست مو,سلامت پوست اینستاگرام,سلامت پوست اینستا,سلامت پوست از نظر اسلام,سلامت پوست اقایان,سلامت پوست از نظر طب سنتی,سلامت پوست اطراف چشم,کلینیک سلامت پوست اصفهان,سلامت پوست با طب سنتی,سلامت پوست با اب,سلامت پوست با میوه,سلامت پوست با گلاب,سلامت پوست با گیاهان دارویی,سلامت پوست با,
عرق و تاثیر آن بر سلامت پوست

خبرمهم: در صورتی که عرق بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی پاک نشود می تواند موجب تحریک و سوزش پوست شود.

«مدیکال دیلی» نوشت: «بیشترین میزان تعریق در زمان فعالیت های بدنی شدید مانند انجام ورزش صورت می گیرد اما این لزوما چیز بدی نیست؛ به ویژه اگر بلافاصله پس از اتمام ورزش دوش گرفته و لباس های خود را عوض کنید.

تعریق برای تنظیم دمای بدن صورت می گیرد و سیگنال هایی را در مورد میزان آب مورد نیاز بدن برای بهبود شرایط خود ارسال می کند.

تعریق چگونه به صورت مثبت بر پوست تاثیر می‌گذارد؟

تعریق یک روش طبیعی لایه‌برداری و درمان خشکی پوست و همچنین دیگر شرایط پوستی است. این به دلیل آن است که عرق حاوی مواد معدنی، نمک و اوره است. همچنین، تعریق به از بین بردن باکتری ها، چربی و ناخالصی ها و سمزدایی بدن کمک می کند.

به گفته دکتر ویتنی بووی، متخصص پوست در نیویورک، عرق حاوی جایگزین های طبیعی برای آنتی‌بیوتیک‌ها به نام پپتیدهای ضد میکروب است. یک پپتید ضد میکروب خاص در عرق به نام «درمسیدین» از طریق غدد عرق به پوست پمپاژ می شود و پوست را پوشش می دهد، از این رو، لایه محافظ در برابر عفونت ناشی از میکروب ها و مواد مضر دیگر شکل می گیرد.

زمانی که عرق برای مدتی طولانی روی پوست باقی بماند چه اتفاقی رخ می دهد؟

با این وجود، بووی هشدار می دهد در صورتی که عرق بلافاصله پس از انجام تمرینات ورزشی پاک نشود می تواند موجب تحریک و سوزش پوست شود. به طور خاص، آمونیاک و اوره موجود در عرق اگر برای مدت زمانی طولانی روی آن باقی بمانند می توانند موجب تحریک و التهاب پوست شوند. سدیم موجود در عرق نیز اگر برای مدت زمانی طولانی روی سطح پوست باقی بماند می تواند موجب کم آبی آن شود و بخار شدن عرق از روی پوست می تواند شرایط افراد مستعد اگزما را تشدید کند.

کارشناسان تعویض لباس برای پیشگیری از عفونت های قارچی را توصیه می کنند. رطوبت عامل مشکل‌ساز است. عرق و باکتری ها می توانند در پارچه گرفتار شده که این شرایط نیز موجب تحریک پوست می شود.

همچنین، مشکل انباشت عرق در بخش هایی که پوست چین می خورد، مانند زیر بغل یا آرنج ها وجود دارد. تغییر دما و افزایش آن نیز می تواند موجب یک راش پوستی ناشی از گرما شود که در نتیجه مسدود شدن مجاری عرق و ناتوانی تبخیر آن رخ می دهد.

چگونه از پوست خود در برابر عرق محافظت کنیم؟

افرادی دارای پوست حساس باید بلافاصله پس از ورزش دوش گرفته و تعویض لباس های خود را انجام دهند. برای کسب بهترین نتایج، کارشناسان استفاده از صابون و شامپوی ضد باکتری برای پاکسازی عرق از روی پوست را پیشنهاد می دهند.

شامپوهایی با ماده فعال پیریتیون روی در کنترل رشد عوامل بیماری‌زا و مخمر روی پوست بسیار موثر بوده و می توانند به عنوان یک شستشودهنده بدن مورد استفاده قرار بگیرند./عصرایران

 

 

.