خبرمهم: علی فتح الله زاده درباره بهترین دوره مدیرعاملی‌اش در استقلال گفت: همان دور اول که سال ۷۵ مدیرعامل شدم و ناصر حجازی را به عنوان سرمربی انتخاب کردم. آن تیم ابتدا در جام در جام آسیا بدشانسی آورد و با پنالتی به الهلال باخت، اما اسکلت همان استقلال تا فینال جام باشگاه‌های آسیا رفت. اتفاقی که با گذشت این همه سال هنوز تکرار نشده است.علی دایی استقلالی است,علی دایی استقلالی است یا پرسپولیسی,علی دایی استقلالی یا پرسپولیسی,علی دایی استقلالی ام,ایا علی دایی استقلالی است,وقتی علی دایی استقلالی…
علی دایی استقلالی است؟

خبرمهم: علی فتح الله زاده درباره بهترین دوره مدیرعاملی‌اش در استقلال گفت: همان دور اول که سال ۷۵ مدیرعامل شدم و ناصر حجازی را به عنوان سرمربی انتخاب کردم. آن تیم ابتدا در جام در جام آسیا بدشانسی آورد و با پنالتی به الهلال باخت، اما اسکلت همان استقلال تا فینال جام باشگاه‌های آسیا رفت. اتفاقی که با گذشت این همه سال هنوز تکرار نشده است.

وقتی با علی فتح‌الله‌زاده صحبت می‌کنی از مصاحبه لذت می‌بری، حتی جا‌هایی که فکر می‌کنی حق با او نیست! مدیرعامل سابق و پرافتخار استقلال در یک کلام مدیری خوش‌مصاحبه است که، چون سابقه روزنامه‌نگار بودن هم دارد، باعث می‌شود از مصاحبه با او خسته نشوی. با فتح‌الله‌زاده مصاحبه‌ای متفاوت گرفتیم که خواندنش خالی از لطف نیست و شاید با بسیاری از مصاحبه‌های قبلی او تفاوت‌هایی داشته باشد.

بهترین دوره مدیریت شما در استقلال کدام دوره بود؟

همان دور اول که سال ۷۵ مدیرعامل شدم و ناصر حجازی را به عنوان سرمربی انتخاب کردم. آن تیم ابتدا در جام در جام آسیا بدشانسی آورد و با پنالتی به الهلال باخت، اما اسکلت همان استقلال تا فینال جام باشگاه‌های آسیا رفت. اتفاقی که با گذشت این همه سال هنوز تکرار نشده است.

 

فکر می‌کنید چرا آن دوره بهترین دوره مدیریت شما در استقلال بود؟

چون ۵ سال ماندم و پایه‌ها را درست کردم. ما حدود ۳۰ بازیکن از پایه‌های استقلال به لیگ برتر دادیم و ۱۰ نفرشان مثل طالب‌لو، صادقی، خسرو، قربانی، آندو و جباری در خود استقلال بازی کردند. در آن دوره ما کلی بازیکن خوب را هم به اروپا ترانسفر کردیم مثل دین‌محمدی، پاشازاده، یزدانی، مجیدی، سرژیک، سامره و… که پول خوبی به باشگاه رسید و یک ریال بدهی هم نداشتیم و حتی پس‌انداز هم کردیم، در حالی که از تربیت بدنی هم پول نگرفتیم.

 

بهترین تصمیم شما کدام بود؟

همان آوردن ناصر حجازی، البته خیلی‌ها انتقاد کردند و خیلی‌ها هم به قول معروف تو کار ما گذاشتند، اما من اعتقاد داشتم حجازی بهترین است و تازه الان بیشتر باور کرده‌ام که حجازی از نظر فنی هم مربی بسیار سطح بالایی بود.

 

خرید‌های پرسر و صدایی هم در سال‌های مدیریت خود داشتید!

بله، خرید خوب که زیاد داشتیم از خرید هاشمی‌نسب تا فرهاد مجیدی (از بهمن کرج) و خسرو، سامره، یزدانی، برهانی، پاشازاده، آندو و…

… و خرید مؤمن‌زاده که خیلی سر و صدا کرد.

مؤمن‌زاده حرف نداشت. من گفتم او آقای گل لیگ می‌شود و خود شما کلی انتقاد کردید. آن‌قدر که سر مؤمن‌زاده از من انتقاد شد سر هیچ کس نشد، اما مسئله اینجا بود که او را برای گلزنی نیاوردیم و احمد مهاجم بسیار خوب، کامل و زحمتکشی بود. او از نظر اخلاقی و معرفتی هم حرف نداشت.

 

اگر زمان به عقب برگردد باز هم مؤمن‌زاده را می‌خرید؟

صد درصد می‌خرم و اصلاً از خرید او پشیمان نیستم. البته اگر قرار باشد زمان به عقب برگردد یکسری تصمیمات را نمی‌گیرم، مثل آوردن بعضی از معاونان (نه همه) به باشگاه. ببینید به هر حال اشتباهاتی داشتیم، اما به هر حال موفق هم بودیم که ۷ جام آوردیم، ۴ قهرمانی در جام‌های حذفی و ۳ قهرمانی لیگ با حجازی و پورحیدری و قلعه‌نویی. ما حتی در رشته‌هایی، چون کشتی، فوتسال و جودو هم قهرمان ایران می‌شدیم و به هر حال همه این مسائل را می‌دانند.

 

دوست داشتید کدام بازیکن پرسپولیس در سال‌های مدیریت شما بازیکن استقلال باشد؟

علی کریمی!

 

واقعاً؟

بله، من هنوز هم علی کریمی را دوست دارم، چون بازیکن بسیار بزرگ و مرد خوبی بوده و هست.

 

علی دایی را هم که می‌خواستید سرمربی کنید، او که استقلالی نبود!

چرا، دایی از اولش هم استقلالی بود! (خنده)

 

به نظرتان در استقلال نتیجه می‌گرفت؟

بله، حتماً می‌گرفت، چون به طور کلی آدم موفقی است.

 

از دوران کار با امیر قلعه‌نویی بگویید.

ما دوران بسیار خوبی با امیر داشتیم و او مربی بسیار کاربلدی بود. اگر من در تمام عمرم با سه مربی کاربلد کار کرده باشم قطعاً یکی از آن‌ها امیر قلعه‌نویی است.

 

استقلالِ فعلی جام می‌گیرد؟

در لیگ برتر که کار خیلی سخت است، ولی من مطمئن هستم استقلال امسال یک جام می‌گیرد و در جام حذفی موفق می‌شود. یک بار همین شرایط بود و من در هیئت مدیره گفتم باید بی‌خیال لیگ شویم و بچسبیم به جام حذفی که یک نفر زد زیر خنده و گفت وقتی در لیگ برتر نهم هستیم چطور می‌خواهیم در جام حذفی قهرمان شویم؟ اما من استدلال خودم را داشتم و جالب اینکه به لطف خدا، تلاش مربیان و بازیکنان و حمایت مردم همان سال قهرمان جام حذفی شدیم و سهمیه آسیا را گرفتیم. من آن سال در هیئت مدیره مصوب کردم که تیم قید لیگ را بزند و تمام توانش را بگذارد روی جام حذفی که نتیجه هم الحمدلله همانی شد که می‌خواستیم.

 

فکر می‌کنید دلیل قهرمانی‌های پیاپی برانکو چیست؟

شخص برانکو! مطمئن باشید اگر او نبود پرسپولیس نصف بیشتر این جام‌ها را هم نمی‌گرفت. به نظر من پرسپولیسی‌ها اشتباه بزرگی کردند که او را از دست دادند.

 

گفته بودید یک بار با برانکو مذاکره کردید که به استقلال بیاید؟

بله، غیر مستقیم با او صحبت کردیم، ولی بعداً که آقایان در وزارتخانه متوجه شدند در مذاکرات پیشرفت داشتیم مرا برداشتند.

 

یعنی وزارتخانه به خاطر برانکو شما را نخواست؟

بله، به هر حال حتماً چنین دیدگاهی داشتند که ما برانکو را نیاوریم.

 

برویم سراغ سوژه روز فوتبال ایران؛ مارک یلموتس! شما اگر به جای مسئولان فدراسیون بودید با او قرارداد سالی ۲/۲ میلیون دلاری می‌بستید؟‌

می‌بستم، ولی نه با این مبلغ و شرایط. ببینید آقای کفاشیان هم کی‌روش را آورد و ایشان ۲ بار ما را به جام جهانی برد و…

 

گفتید کفاشیان، نظرتان در مورد بازگشت او به فوتبال چیست؟

به نظر من آقای کفاشیان یکی از سالم‌ترین، مردترین و زحمتکش‌ترین چهره‌های این فوتبال است و تجربیات ارزشمندی دارد.

 

استقلالی‌ترین بازیکنی که در تمام این سال‌ها دیدید؟

علیرضا اکبرپور! به نظر من از او استقلالی‌تر نداریم.

 

تلگرافی با علی فتح‌الله‌زاده…

فرهاد مجیدی: فنی‌ترین فوتبالیست

منصوریان: با مرام

حجازی: عشق

پورحیدری: پدر معنوی

مظلومی: زحتمکش

کخ: مظلوم

پروین: اسطوره پرسپولیس و دوست خوبم

استراماچونی: از بهترین مربیانی که بعد از انقلاب به ایران آمد

قلعه‌نویی: ژنرال

جباری: بازیکن تکنیکی

فردوسی‌پور: نابغه در مجری‌گری./خبرورزشی

 

 

 

.