بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا می گوید که اعتراضات ضد نژادپرستی در بریتانیا توسط افراط‌گرایان و به قصد خشونت‌ورزی مصادره شده استبوریس جانسون,افراطی‌ها,اعتراضات ضد نژادپرستی,مصادره کرده‌اند,
بوریس جانسون: افراطی‌ها اعتراضات ضد نژادپرستی را مصادره کرده‌اند

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا می گوید که اعتراضات ضد نژادپرستی در بریتانیا توسط افراط‌گرایان و به قصد خشونت‌ورزی مصادره شده است

در بیانیه منتشر شده در صحفه توئیتر نخست وزیر بریتانیا «خطر حمله معترضان» به تندیس وینستون چرچیل «نامعقول و شرم‌آور» توصیف شده و آمده است: «تندیس وینستون چرچیل در میدان پارلمان یادآور همیشگی دستاوردهای او در نجات کشور و کل اروپا از استبدادی فاشیستی و نژادپرستانه است.»

جانسون همچنین افزوده است که «بله، او گاهی اظهاراتی بیان کرده است که برای ما غیرقابل قبول بوده و هست، اما او یک قهرمان بود و کاملا سزاوار مجسمه یادبود است.»

جان چرملی، نویسنده کتاب «چرچیل. پایان دوران شکوه» می گوید که وینستون چرچیل یقینا به سلسله مراتب نژادی اعتقاد داشت. از نظر چرچیل، پروتستان‌های سفیدپوست در صدر و بالاتر از کاتولیک‌های سفیدپوست قرار دارند و آفریقایی ها در ته سلسله مراتب قرار می گیرند. او واقعا باور داشت که خودش و بریتانیا برنده تنازع بقای اجتماعی مبتنی بر تئوری داروین هستند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین می گوید که تنها روش عمل مسئولانه این است که مردم ازمشارکت در اعتراضات جنبش «جان سیاهان مهم است» پرهیز کنند.

جانسون همچنین گفته است: «ما الان نمی توانیم گذشته مان را سانسور یا ویرایش کنیم. ما نمی توانیم وانمود کنیم که تاریخ متفاوتی داریم. مجسمه‌های موجود در شهرهای ما توسط نسل‌های قبلی برپا شده‌اند.»

در هفته‌های گذشته و همزمان با بالاگرفتن اعتراض‌های جهانی به اعمال تبعیض و خشونت سیستماتیک علیه رنگین‌پوستان و به‌ویژه سیاه‌پوستان در سراسر جهان، معترضان بریتانیایی مجسمه یک تاجر برده قرن هفدهم را در بریستول پایین کشیدند.

 

 

.