خبرمهم: هیچ نشانه‌ای از جانب ایران برای مذاکره وجود ندارد و به نظر می‌رسد استراتژی ایران ادامه تقابل با امریکاست و هیچ علائمی برای نزدیک شدن با آمریکا دیده نمی‌شود."مذاکرات با ترامپ,مذاکره ترامپ با روحانی,مذاکره ترامپ با خامنه ای,مذاکره ترامپ با رهبر ایران,مذاکره ترامپ با شاهزاده رضا پهلوی,مذاکره ترامپ با رضا پهلوی,مذاکرات ترامپ با ایران,درخواست مذاکره ترامپ با ایران,خبر مذاکره ترامپ با ایران,مذاکره جدید ترامپ با ایران,شرایط مذاکره ترامپ با ایران,تصمیم ایران برای مذاکره با ترامپ,واکنش…
آیا ایران با ترامپ وارد مذاکره می‌شود؟

خبرمهم: هیچ نشانه‌ای از جانب ایران برای مذاکره وجود ندارد و به نظر می‌رسد استراتژی ایران ادامه تقابل با امریکاست و هیچ علائمی برای نزدیک شدن با آمریکا دیده نمی‌شود."

آزادی زندانیان ایرانی و آمریکایی از سوی دو کشور باعث شده است که بحث‌های رسانه‌ای درباره احتمال مذاکره میان مقامات دو کشور بالا بگیرد. دونالد ترامپ باز هم به ایران چرغ سبز مذاکره را نشان داده است و از سوی دیگر ایران همچنان واکنش مثبتی به آن ندارد.

 رئیس جمهور آمریکا، از ایران برای آزادی مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی، تشکر کرد. ترامپ همچنین مقام‌های ایرانی را به مذاکره با آمریکا فراخواند و گفت لازم نیست تا انتخابات آمریکا صبر کنند او اطمینان داد که خودش پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست.

ترامپ در حساب توییترش گفت: “تشکر از ایران، این نشان می‌هد که توافق ممکن است. ” او در توییت دیگری با ابراز شادی از بازگشت مایکل وایت به آمریکا نوشت: “تشکر از ایران. تا انتخابات آمریکا صبر نکنید تا بخواهید یک ماجرای بزرگ درست کنید. من برنده می‌شوم. شما الان به توافق بهتری می‌رسید!”

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم از “اقدام سازنده” ایران ابراز خشنودی کرد.

آزادی نظامی سابق آمریکایی از زندان همزمان با آزادی سیروس عسگری و بازگشتش به ایران و همچنین آزادی مجید طاهری، شهروند ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا انجام شده است.

در کنار دعوت ترامپ از ایران برای مذاکره با آمریکا «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران روز جمعه به سیاست فشار امریکا بر ایران تاکید کرد و گفت که آمریکا به سیاست تحریم‌های سنگین خود علیه ایران ادامه خواهد تا تهران را به میز مذاکره بازگرداند.

اما در نقطه مقابل ایران واکنش مثبتی به دعوت ترامپ نشان نداد. محمد جواد ظریف با به اشتراک گذاشتن تصویری از توئیت تشکر ترامپ، خطاب به وی نوشت: «ما، برخلاف اقدامات زیردستان شما، به تبادل انسان دوستانه دست یافتیم.»

او در واکنش به درخواست ترامپ از ایران برای انجام توافق جدید با آمریکا، تصریح کرد: “ما زمانی که شما وارد دفتر [ریاست جمهوری] شدید، توافقی داشتیم. ایران و دیگر اعضای برجام هرگز میز را ترک نکردند.”

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه افزود: «مشاوران شما – که اکثراً تا الان اخراج شده اند – قمار احمقانه‌ای انجام دادند. اینکه چه زمانی بخواهید آن [اشتباه] را اصلاح کنید، به شما بستگی دارد.»

ایران می گوید زندانی آمریکایی را به خاطر مسائل بشردوستانه آزاده کرده است. امروز یک مقام اطلاعاتی در این باره توضیحاتی داده که مهم است.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات امروز  اظهار کرد: “اطلاعات معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات نشان می‌دهد که برخی سیاسیون در آمریکا من جمله برایان هوک در نظر داشتند از فوت مایکل وایت به دلیل بیماری مزمن حداکثر بهره برداری سیاسی را علیه جمهوری اسلامی ایران و در قالب یک بمب خبری بعمل آورند که با آزادی وی؛ این فرصت رفتار غیر انسانی نیز از آنان سلب گردید.”

تبادل زندانیان؛ چرا فعلا مذاکره بعید است؟ 

یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره رخداد‌های تازه در روابط ایران و آمریکا و تاثیر تبادل زندانیان بر روابط ایران و ایالات متحده گفت: «با توجه به شرایط موجود به هیچ وجه امکان و زمینه‌ای برای عادی شدن ارتباطات ایران و آمریکا وجود ندارد. تبادل زندانیان نیز ناشی از شرایط داخلی دو کشور است. با توجه به شیوع بیماری کرونا هم ایران و هم آمریکا ناچار بودند که زندانیان را آزاد کنند. اگر یک آمریکایی در زندان ایران و یا یک ایرانی در زندان آمریکا اتفاقی برایش بیافتد، دو کشور سخت بتوانند این حادثه را توجیه کنند.»

او افزود: “هر اتفاق ناگواری نتیجه نامطلوب سنگینی بر روابط دو کشور دارد و در فضای بین المللی نیز تاثیرگذار است.”

وی درباره اینکه چرا ترامپ در این مقطع دعوت به مذاکره می‌کند، اظهار کرد: “سال انتخابات آمریکاست و ترامپ می‌خواهد امتیاز به دست بیاورد. اما شرایطی که بخواهد با ایران ارتباط برقرار کند هیچ تغییری نکرده است. ایران هم هیچ پالسی برای بهبود روابط صادر نکرده است. ترامپ با توجه به کاهش سطح محبوبیتش می‌خواهد یک فضای تبلیغاتی در این رابطه راه بیاندازد. او به ایران همان نگاهی را دارد، که به کره شمالی دارد. او می‌خواهد هر جور شده با ایران ارتباط بگیرد و از خودش یک قهرمان بسازد و امتیازی در بحبوحه انتخابات کسب کند.”

او معتقد است “اظهار نظر و اقدام ترامپ به نوعی نمایشی است. در استراتژی ایران هم هیچ تغییری به وجود نیامده است که روزنه‌ای باشد بر برقراری روابط و گفتگو با آمریکا.”

این استاد دانشگاه درباره اظهار نظر ترامپ مبنی بر اینکه ایران تا انتخابات آمریکا برای مذاکره صبر نکند، گفت: “من شش ماه پیش در یک گفتگو تاکید کردم بهترین زمان برای مذاکره با آمریکا الان است. اگر ایران می‌خواهد پای میز مذاکره برود، حالا بهترین زمان است. به چند دلیل، اول اینکه ترامپ در آستانه انتخابات می‌خواهد یک امتیاز بزرگ برای انتخابات به دست بیاورد، ایران هم می‌تواند در سایه این خواسته و آرزوی ترامپ، به اهداف بزرگتری فکر کند. از طرف دیگر ترامپ اهل معامله است. ذهنیت تجاری او در رفتار و گفتارش می‌تواند باعث شود با او مذاکره کرد.”

وی افزود: «دلیل دیگر این است که اگر ترامپ در دور دوم نیز پیروز انتخابات شود، شرایط را برای ایران سخت‌تر می‌کند. علی‌رغم تمام اتفاقاتی که در آمریکا رخ داده، از جمله ناآرامی‌ها اخیر، شیوع کرونا و تبعات آن، وضعیت اقتصادی و … ترامپ هنوز شانسش را برای انتخاب مجدد از دست نداده است. نباید این نکته را فراموش کرد که حزب جمهوری خواه مجموعه‌ای از آرای غیرسیال دارد و همیشه ۴۰ تا ۴۵ رای را دارد. این درحالیکه آرای حزب دموکرات سیال است و در دوره‌های مختلف متفاوت بوده است. از سوی دیگر شاید در عرض ۵ ماه آینده رییس جمهوری آمریکا بتواند ناکارآمدی‌ها و ناتوانی‌ها دولتش را کمتر کند و وضعیت اقتصادی را بهبود دهد.»

او در پاسخ به اینکه عده‌ای معتقدند الان زمان مناسبی برای مذاکره با ترامپ نیست، چرا که او از برگ ایران برای پیروزی در انتخابات استفاده خواهد کرد و ممکن است با ورود ایران به مذاکره پیروزی ترامپ قطعی شود و این برای جهان هم خوب نیست، گفت: ” همه امتیازات ترامپ در مذاکره با ایران نیست و ممکن است در پنج ماه آینده اتفاقات مهمی به سود او رخ دهد. از طرف دیگر باز هم تاکید می‌کنم که آرای جمهوری خواهان تغییر زیادی نمی‌کند حتی با حوادث اخیر این حزب سبد رای ثابت و قدرتمندی دارد. در نتیجه نمی‌توان گفت ترامپ در انتخابات شکست می‌خورد. اگر در دوره دوم ترامپ به پیروزی برسد قطعا شرایط ایران را سخت‌تر می‌کند. دموکرات‌ها هم بیایند خیلی تفاوت زیادی نمی‌کند. بسیاری از این تحریم‌های کنونی در زمان اوباما هم برقرار بوده است.”

این تحلیلگر در ادامه تاکید کرد “البته هیچ نشانه‌ای از جانب ایران برای مذاکره وجود ندارد و به نظر می‌رسد استراتژی ایران ادامه تقابل با امریکاست و هیچ علائمی برای نزدیک شدن با آمریکا دیده نمی‌شود./فرارو

 

 

.