خبرمهم: اظهارات برترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال چین با جنجال زیادی در این کشور روبرو شده است.اظهارات جنجالی,برترین گلزن تاریخ چین,برترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال چین,هائو هایدونگ,
اظهارات جنجالی برترین گلزن تاریخ چین

خبرمهم: اظهارات برترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال چین با جنجال زیادی در این کشور روبرو شده است.

به نقل از واشنگتن پست، ستارگان ورزشی چینی معمولاً کمتر از دولت و سیاست انتقاد می‌کنند ولی نه هائو هایدونگ. این بازیکن بازنشسته چینی و برترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال چین است.

او که ۴۱ گل ملی داشته، این هفته پس از اینکه خواستار سقوط حزب کمونیست حاکم و تشکیل دولت جدید بود، سران کشورش را متحیر کرد. او این صحبت‌ها را در قالب کمپین گیو ونگویی میلیاردر چینی در یوتیوب منتشر کرد. او بیانیه خود را در این راه منتشر کرده است.

هائو هایدونگ از مخالفان برجسته دولت چین در زمینه های مختلف از جمله مسئله هنگ کنگ، تبت و ویروس کرونا بوده است. چنین صحبت‌هایی از سوی یک اسطوره فوتبال چینی ‌باعث ناراحتی سران دولت چین شده است.

او این حرف ها را در یوتیوب که در چین فیلتر است بیان کرد و بازتاب گسترده‌ای داشت.

تایتان، یک وب سایت پیشرو در امور ورزشی دولتی، به سرعت بیانیه ای صادر کرد و نوشت: هائو هایدونگ سخنرانی کرده که دولت را تحت الشعاع قرار داده و به استقلال ملی آسیب می‌زند و از شیوع ویروس کرونا برای سرکوب دولت چین و گسترش دروغ درباره هونگ کنگ استفاده می‌کند… ما این رفتار را به شدت محکوم می‌کنیم.

چند ساعت بعد به جای اسم این ورزشکار که به موضوع حساسی تبدیل شد، کلمه H که ابتدای نام او است آورده شد و دوباره چند ساعت بعد به طور کلی چنین صحبت‌ها و بیانیه‌ حذف و به گونه‌ای رفتار شد که انگار اصلا چنین رفتارهایی صورت نگرفته است.

صفحه این ورزشکار در Weibo با ۸ میلیون دنبال کننده، حذف شد.

روز جمعه، دولت برای اولین درباره این فیلم واکنش نشان داد و اظهارات هائو را رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: “من هیچ علاقه‌ای به اظهار نظر ندارم.”

گفته شده است که این ورزشکار و گلزن سابق چینی در اسپانیا زندگی می‌کند./ایسنا

 

 

.