خبرمهم: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هشدار می‌دهد در شرایطی که جهان به سختی در تلاش است تا سرعت گسترش بیماری کرونا که بدترین همه‌گیری طی یک قرن اخیر است کند شود، کشورهای واقع در جنوب و جنوب‌غربی آسیا همزمان در حال مقابله با شیوع آفت‌هایی هستند که نه تنها تهدیدی برای تشدید گرسنگی در منطقه هستند بلکه معیشت میلیون‌ها انسان را نیز در معرض خطر قرار داده‌اند. طبق اعلام فائو،‌ گله‌‌های ملخ‌ صحرایی،‌ طی ماه‌های اخیر به سرعت به سمت منطقه…
هشدار فائو درباره ملخ‌های صحرایی

خبرمهم: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هشدار می‌دهد در شرایطی که جهان به سختی در تلاش است تا سرعت گسترش بیماری کرونا که بدترین همه‌گیری طی یک قرن اخیر است کند شود، کشورهای واقع در جنوب و جنوب‌غربی آسیا همزمان در حال مقابله با شیوع آفت‌هایی هستند که نه تنها تهدیدی برای تشدید گرسنگی در منطقه هستند بلکه معیشت میلیون‌ها انسان را نیز در معرض خطر قرار داده‌اند. طبق اعلام فائو،‌ گله‌‌های ملخ‌ صحرایی،‌ طی ماه‌های اخیر به سرعت به سمت منطقه غرب آسیا حرکت کرده و پوشش گیاهی دو کشور ایران و پاکستان را مورد هجوم قرار داده‌اند. این دسته‌ها هم ‌اکنون محصولات کشاورزی هندوستان را در معرض تهدید قرار داده‌اند.

چنین هجومی از گله‌های ملخ صحرایی طی بیش از یک نسل گذشته بی‌سابقه بوده است. از سوی دیگر «کرم ساقه‌خوار پاییزی» که یک آفت مخرب برای ذرت است در سال ۲۰۱۸ از قاره آفریقا به آسیا مهاجرت کرد و پس از گسترش در سراسر قاره آسیا، هم‌اکنون به استرالیا رسیده است.

در وضعیتی که تعطیلی‌های صورت گرفته برای مقابله با شیوع بیماری کرونا در کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه تاثیراتی منفی خود را بر اقتصاد، زندگی و معیشت‌ها میلیون‌ها انسان گذاشته است، ترکیب و همزمانی آفت‌های گیاهی موجب افزایش رنج‌ها در منطقه می‌شوند. به گفته «جونگ جین کیم» معاون رئیس دفتر منطقه‌ای فائو در آسیا و اقیانوسیه،«ما نمی‌توانیم و نباید خسارت‌های وارده بر زندگی‌ها و معیشت‌ها که ترکیب این بحران‌ها بر امنیت غذایی و گرسنگی در این بخش از جهان به‌وجود می‌آورند را دست‌کم‌ بگیریم، منطقه‌ای که هم‌اکنون نیز میزبان بیشترین جمعیت افراد دچار سوءتغذیه در جهان است.» وی در ادامه افزود: «در شرایطی که به مبارزه خود برای حفظ زندگی‌ها و مهار گسترش بیماری کرونا ادامه می‌دهیم، باید در اینجا، در منطقه آسیا و اقیانوسیه و در نبردی با جبهه‌های متعدد و دشمنان متنوع بجنگیم.»

ملخ‌های صحرایی نه تنها می‌توانند حجم عظیمی از پوشش گیاهی شامل گیاهان، درختان و مراتع بکر و طبیعی را حریصانه بخورند، بلکه به مزارع سبزی‌ها و درختان میوه نیز حمله می‌کنند. یک گله بزرگ ملخ می‌تواند وسعتی برابر یک کیلومتر مربع داشته و شامل حدود ۸۰ میلیون ملخ باشد. کارشناسان فائو تخمین می‌زنند که شمار ملخ‌ها طی فصل بارانی آتی در جنوب آسیا تا ۲۰ برابر افزایش خواهد یافت، مگر اینکه اقدامات ویژه‌ای برای مقابله با گله‌های ملخ انجام شود.

فائو در حال رصد حرکت این آفت در سراسر آفریقا، آسیا و خاورمیانه است اما در بسیاری از کشورهایی که در معرض آفت کرم ساقه‌خوار پاییزی قرار گرفته‌اند، تعطیلی‌های ناشی از بیماری کرونا به کاهش یا توقف فعالیت‌های کنترل آفت منجر شده است. فائو در این زمینه دستورالعملی برای چگونگی پاسخ به گسترش این آفت آن‌هم در شرایطی که کشورها در واکنش به بیماری کرونا با چالش‌های متعدد و همزمانی مواجه شده‌اند، منتشر کرده است. کشاورزان نیازمند حمایت و پشتیبانی قابل توجهی هستند تا بتوانند از طریق اجرای اقدامات مدیریت تلفیقی آفت‌ها، کرم ساقه‌خوار پاییزی را به شکل پایداری در سیستم‌های زراعی خود مدیریت کنند./دنیای اقتصاد

 

 

.