خبرمهم: یک فوق تخصص ریه و بیماریهای تنفسی گفت: هنوز برای دانشمندان به درستی مشخص نیست که در افراد سالمند و بالای ۶۰ سال عوارض تنفسی کرونا بیشتر و در افراد جوان یا زیر ۱۸ سال و بویژه زیر ۹ سال شانس درگیری ریوی کمتر است.درگیری ریه در روماتیسم,درگیری ریه به چه معناست,درگیری ریه در لوپوس,درگیری ریه در اسکلرودرمی,درگیری ریه در متاستاز,درگیری های ریه,درگیری پارانشیم ریه,علائم درگیری ریه کرونا,لوپوس و درگیری ریه,
چرایی شدت درگیری ریه در افراد مختلف با کرونا مشخص نیست

خبرمهم: یک فوق تخصص ریه و بیماریهای تنفسی گفت: هنوز برای دانشمندان به درستی مشخص نیست که در افراد سالمند و بالای ۶۰ سال عوارض تنفسی کرونا بیشتر و در افراد جوان یا زیر ۱۸ سال و بویژه زیر ۹ سال شانس درگیری ریوی کمتر است.

کروناویروس‌ها از آن دسته ویروس‌هایی هستند که مجاری تنفسی را درگیر می‌کنند، دسته‌ای از آنها در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی و دسته‌ای دیگر که شامل ویروس‌های سارس، مرس و کووید ۱۹ روی قسمت‌های تحتانی ریه اثر می‌گذارند.

وی ادامه داد: وقتی کووید ۱۹ به سلول‌های پوششی بافت مجاری تنفسی می‌رسند وارد سلول شده و شروع به تولید مثل می‌کنند، به طور معمول در افراد واکنش‌ متفاوتی بوجود می‌آورند و به همین دلیل است که الگو و علائم بیماری در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. وقتی ویروس وارد سلول شد و شروع به تولید مثل کرد مسلما سیستم ایمنی به آن واکنش نشان می‌دهد.

معزی تصریح کرد: در این حالت ویروس در فردی که معمولا سالم است علائم زیاد نخواهد داشت و توسط سیستم ایمنی به راحتی مهار می‌شود و سلول‌هایی که ویروس در آنها ورود کرده پاک می‌شوند، ضمن اینکه خود ویروس هم توسط آنتی بادی‌ای که بدن ایجاد می‌کند، از بین خواهد رفت و فرد ممکن است علائم زیادی نشان ندهد، اما این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد و در درصدی از افراد زمانیکه ویروس وارد بدن می‌شود سیستم ایمنی در مهار ویروس دچار اشکال شده و از طرف دیگر به صورت خیلی افزایش یافته سیستم ایمنی به آن پاسخ می‌دهد و با این پاسخ طوفان التهابی در بافت ریه ایجاد و مشکلات بعدی تظاهر پیدا خواهد کرد.

این فوق تخصص ریه و بیماری​های تنفسی گفت: مشکلاتی که در ریه ایجاد می‌شود به صورت یک سندروم زجر تنفسی است، یعنی بافت ریه در حالت‌های التهابی غوطه ور شده و تنفس به خوبی انجام نمی‌شود و علاوه بر ایجاد التهاب ریه به سمت سندروم زجر تنفسی می‌رود، به غیر از آن ممکن است عفونت‌های دیگر فرصت را مناسب دیده و به بافت ریه حمله کنند و عفونت‌های ثانویه هم برای فرد ایجاد شود. در مجموع فردی که به این بیماری پاسخ شدید می‌دهد دچار کمبود اکسیژن شده و از این وضعیت آسیب می‌بیند./خبرانلاین

 

 

.