خبرمهم: پس از انتخاب محمد باقر قالیباف به ریاست مجلس یازدهم، توئیت‌های زیادی در این رابطه منتشر شد و هشتگ‌های #قالیباف و #مجلس_یازدهم در روز‌های ۵شنبه و جمعه، ۸ و ۹ خرداد، به ترند‌های اصلی توئیتر فارسی مبدل شد. در این توئیت‌ها، طیف‌های مختلف سیاسی در فضای توئیتر به این مساله واکنش نشان داده و نوعی فضای دوقطبی در حمایت و انتقاد از قالیباف شکل گرفته است.ریاست قالیباف بر مجلس,فضای توئیتر,دو قطبی,پس از انتخاب محمد باقر قالیباف,ریاست مجلس یازدهم,هشتگ‌های #قالیباف و #مجلس_یازدهم,ترند‌های…
ریاست قالیباف بر مجلس فضای توئیتر را دو قطبی کرد

خبرمهم: پس از انتخاب محمد باقر قالیباف به ریاست مجلس یازدهم، توئیت‌های زیادی در این رابطه منتشر شد و هشتگ‌های #قالیباف و #مجلس_یازدهم در روز‌های ۵شنبه و جمعه، ۸ و ۹ خرداد، به ترند‌های اصلی توئیتر فارسی مبدل شد. در این توئیت‌ها، طیف‌های مختلف سیاسی در فضای توئیتر به این مساله واکنش نشان داده و نوعی فضای دوقطبی در حمایت و انتقاد از قالیباف شکل گرفته است.

پس از انتخاب محمد باقر قالیباف به ریاست مجلس یازدهم، توئیت‌های زیادی در این رابطه منتشر شد و هشتگ‌های #قالیباف و #مجلس_یازدهم در روز‌های ۵شنبه و جمعه، ۸ و ۹ خرداد، به ترند‌های اصلی توئیتر فارسی مبدل شد. در این توئیت‌ها، طیف‌های مختلف سیاسی در فضای توئیتر به این مساله واکنش نشان داده و نوعی فضای دوقطبی در حمایت و انتقاد از قالیباف شکل گرفته است.

بررسی‌های سرویس داده‌کاوی ایرنا بر روی توئیت‌های با حداقل ۲۰۰ لایک از میان۱۳هزار و ۳۳۹ نشان می‌دهد که انتقاد از قالیباف و حمایت از او دو مضمون اصلی است که با هشتگ‌ها و کلیدواژه‌های قالیباف و مجلس یازدهم منتشر شده است.

نتایج داده‌کاوی

۳۳ درصد لایک‌های توئیت‌های مربوط به ریاست قالیباف در مجلس به مواردی اختصاص دارد که در آن از محمدباقر قالیباف به خاطر برگزیده شدن برای ریاست مجلس یازدهم انتقاد شده است. کاربرانی که با این توئیت‌ها موافقند معتقدند که قالیباف باتوجه به حواشی که دارد نباید برای این سمت انتخاب می‌شد. کاربری در این راستا نوشته است:

#محمدباقر_قالیباف که طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تحت مدیریتش از دستور کار مجلس دهم خارج شد! امروز رئیس مجلس یازدهم شد…

از سوی دیگر اما، برخی از کاربران از ریاست قالیباف در مجلس حمایت کرده‌اند. در این توئیت‌ها که ۳۰ درصد از لایک‌های توئیت‌های مربوط به مجلس یازدهم را بدست آورده است، کاربران اصولگرا از قالیباف حمایت کرده و از انتخاب او برای ریاست مجلس ابراز خشنودی کرده‌اند. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

دکتر محمدباقر قالیباف با ۲۳۰ رای ‘رییس’ مجلس یازدهم شد. ان شا الله تحت عنایت روح بلند حاج قاسم سلیمانی، ‘خادم’ خوبی برای ایران خواهد بود.

ریاست قالیباف بر مجلس فضای توئیتر را دو قطبی کرد

در ۸ درصد از لایک‌ها نیز از ساختار مجلس یازدهم و نمایندگان آن انتقاد شده است. کاربری در این راستا نوشته است:

انشاالله که ابزار #کاسبی نباشد #مجلس_یازدهم

نکته قابل توجه آن است که دقیقا به همین میزان، یعنی در ۸ درصد از لایک، از ساختار مجلس یازدهم حمایت دفاع شده است. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

گفتند چفیه چرا؟ گفتم نماد انقلابی بودن گفتند عکس حاج قاسم چرا؟ گفتم نماد جهادی و ولایی بودن #مجلس_یازدهم انقلابی، جهادی و ولایی خواهد ماند به فضل إلهی..

برخی از کاربران نیز ضمن انتقاد از مسئولان کشور معتقدند بودند که رای آن‌ها هیچ تاثیری در انتخاب نمایندگان کشور ندارد. این توئیت‌ها نیز ۸ درصد از لایک‌ها را به خود اختصاص داده است. ۶ درصد لایک‌ها ه مربوط به درخواست شفافیت از نمایندگان مجلس است. این کاربران معتقدند مجلس یازدهم باید شفاف باشد و لایحه شفافیت آرا نمایندگان را باید تصویب کند. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

باز هم میگویم اگر #شفافیت_آراء_نمایندگان در روز‌های ابتدایی مجلس تصویب نشود، مجلس قالیباف فرقی با مجلس لاریجانی نخواهد داشت. والسلام

۲درصد از لایک‌ها هم مربوط به اخبار مبنی بر ریاست قالیباف بر مجلس است. کاربری در این راستا نوشته است:

محمدباقر قالیباف منتخب مردم تهران، رئیس مجلس یازدهم شد.

۲ درصد کاربران نیز از مطالب طنز درباره ریاست قالیباف بر مجلس استقبال کرده‌اند.

نتایج داده‌کاوی توئیت‌های مربوط به مجلس یازدهم و ریاست قالیباف در این مجلس نشان می‌دهد که نوعی فضای دو قطبی در توئیتر حول این مسئله شکل گرفته است و حدود نیمی از کاربران واکنش‌دهنده از مجلس یازدهم و ریاست قالیباف بر این مجلس انقاد کرده‌اند و نیمی دیگر به حمایت از این مجلس و ریاست قالیباف پرداخته‌اند. این مسئله به خوبی گویای آن است که اصولگرایان در فضای توئیتر حضور پررنگی دارند چرا که حتی در مواجهه با حملات نیز سازماندهی و واکنش خوبی از خود نشان می‌دهند./فرارو

 

 

.