خبرمهم: وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه، مطرح شدن لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ از سوی دولت چین را محکوم کرد.لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ,
واکنش پمپئو به اقدام تازه چین

خبرمهم: وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه، مطرح شدن لایحه امنیت ملی هنگ‌کنگ از سوی دولت چین را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پمپئو روز جمعه در بیانیه‌ای نوشت: «ایالات متحده پیشنهاد یک‌جانبه و خصمانه برای تحمیل لایحه امنیت ملی بر هنگ‌کنگ را محکوم می‌کند».

وی افزود: «ایالات متحده قویاً از پکن می‌خواهد این در ارائه این طرح پیشنهادی فاجعه‌بار تجدید نظر کند، از تعهدات بین المللی خود پیروی کند و به سطح بالای خودمختاری، موسسات دموکراتیک و آزادی‌های مدنی در هنگ‌کنگ که برای حفظ وضعیت ویژه آن تحت قوانین آمریکا ضروری اس، احترام بگذارد».

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: «هرگونه تصمیم برای صدمه وارد کردن به خودمختاری و آزادی‌های هنگ‌کنگ که در اعلامیه چین-بریتانیا و حقوق اساسی قید شده است، به طور اجتناب ناپذیری بر ارزیابی ما بر سیستم یک کشور دو نظام و وضعیت این مناطق تأثیر خواهد گذاشت».

پمپئو این هفته گزارشی به کنگره آمریکا درباره وضعیت در هنگ کنگ ارسال کرده و در آن به چین هشداری جدی داد. وی مدعی شد که چین در کار خبرنگاران آمریکایی مستقر در هنگ‌کنگ دخالت کرده و در تلاش برای تضعیف آزادی‌های این جزیره خودمختار است.

.

.

.