خبرمهم: یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است، احتمال ورود ترامپ به یک بازی خطرناک وجود دارد. در واقع، ترامپ در چند ماه باقیمانده تلاش می‌کند برای خود و حرف‌هایش اعتبارآفرینی کند. او می‌خواهد بگوید در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا توانایی بر کرسی نشاندن گفته‌های خود را داردنفتکش‌های ایرانی در راه ونزوئلا,
نفتکش‌های ایرانی در راه ونزوئلا؛ آیا احتمال درگیری دریایی تهران و واشنگتن وجود دارد؟

خبرمهم: یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است، احتمال ورود ترامپ به یک بازی خطرناک وجود دارد. در واقع، ترامپ در چند ماه باقیمانده تلاش می‌کند برای خود و حرف‌هایش اعتبارآفرینی کند. او می‌خواهد بگوید در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا توانایی بر کرسی نشاندن گفته‌های خود را دارد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است، احتمال ورود ترامپ به یک بازی خطرناک وجود دارد. در واقع، ترامپ در چند ماه باقیمانده تلاش می‌کند برای خود و حرف‌هایش اعتبارآفرینی کند.  او می‌خواهد بگوید در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا توانایی بر کرسی نشاندن گفته‌های خود را دارد.

سیدجلال ساداتیان کارشناس مسائل بین‌الملل، در ارزیابی خود از موضوع احتمال درگیری میان ایران و آمریکا  در ارتباط با حرکت کشتی‌های نفت‌کش ایرانی به سوی ونزوئلا، گفت: «صورت مساله این گونه است که ایران پنج سوپر تانکر نفت‌کش حاوی بنزین به ونزوئلا ارسال کرده است. اما آمریکایی‌ها مدعی هستند که پول این مقدار بنزین با ۹ تن طلا دریافت شده است. در این میان آن‌چه حتمی و دقیق به نظر می‌رسد این ست که سوپر تانکرهای حاوری بنزین با پرچم ایران راهی کشور ونزوئلا شده‌اند. این امر نشان از آن دارد که ایران نسبت به تحریم‌های آمریکا بی‌اعتنا شده و قصد دارد تحریم‌ها و سیاست‌های ترامپ را تحقیر کند. با این فرض می‌توان اقدام ایران در حرکت نفت‌کش‌هایش به سمت ونزوئلا منطقی و بر حق است اما این واشنگتن و ترامپ هستند که از موضع قدرقدرتی و فراقانونی، با اتکا بر قدرت نظامی و اقتصادی، خود را محق می‌داند در برابر مناسبات میان تهرن و کاراکاس ایستادگی کند.»

وی افزود: «اکنون این پرسش قابل طرح است که آیا ترامپ واقعا امکان دارد دستور توقیف یا حمله به نفت‌کش‌های ایرانی را صادر کند یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش می‌توان بر تئوری بازی استناد کرد؛ بر این اساس که اگر ترامپ اقدامی در این زمینه انجام دهد، در افکار عمومی جهانی  به عنوان متجاوز و ناقض حقوق بشر شناخته می‌شود و اگر اقدامی انجام ندهد در تردیدها پیرامون صلاحیت و اظهارات او افزوده خواهد شد.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی در بخشی دیگر از اظهارات خود صریح کرد: «این احتمال وجو دارد سناریویی همانند آ‌نچه در توقیف نفت‌کش انگلیسی اتفاق افتاد در شرایط کنونی نیز به وقوع بپیوندد. یعنی در صورت هر گونه اقدام نیروی دریایی آمریکا، ایران نیز یک یا چند نفت‌کش آمریکایی را توقیف کند.»

ساداتیان در ادامه تاکید کرد: «متاسفانه وزیر امور خارجه دولت ترامپ، بیشتر راهبرد و اراده لابی‌های صهیونیستی را پیش می‌برد که به‌شدت خواهان بالا رفتن درگیری‌ها با ایران هستند. حتی آن‌ها در پی آن هستند درگیری نظامی مستقیمی میان تهران و واشگتن اتفاق بیافتد. لابی‌های صهیونیستی و البته سعودی، به خوبی می‌دانند در منطقه به هیچ عنوان توانایی ورود به درگیری مستقیم با ایران را ندارند؛ از این رو تلاش آن‌ها این است که مستقیم ارتش آمریکا را وارد ماجراکنند تا شاید نتایجی برای آن‌ها حاصل شود.»

وی در بخشی دیگر از گفته‌های خود افزود: «اکنون رئیس‌جمهوری آمریکا در وضعیت دشواری از تصمیم‌گیری قرار دارد و این تحلیل که ترامپ نمی‌تواند به دلیل تاثیرات منفی درگیری با ایران بر آینده سیاسی او، اقدامی جدی انجام دهد، تهران را در مسیر تداوم حرکت نفت‌کش‌ها به سوی ونزوئلا مطمئن کرده است اما اینکه آیا آمریکا تلاش خواهد کرد این نفت‌کش‌‎ها را توقیف کند، هنوز قطعی نیست.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی در بخش پایانی گفته‌های خود پیرامون تاثیر ریسک ترامپ در حمله احتمالی به نفت‌کش‌های ایرانی بر آینده سیاسی او در انتخابات ریاست جمهوری او در نوامبر ۲۰۲۰ گفت: «در مجموع بر این باور هستم که احتمال ورود ترامپ به یک بازی خطرناک وجود دارد. در واقع، ترامپ در چند ماه باقیمانده تلاش می‌کند برای خود و حرف‌هایش اعتبارآفرینی کند.  او می‌خواهد بگوید در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا توانایی بر کرسی نشاندن گفته‌های خود را دارد و در صورت هر گونه ریسک از سوی او این احتمال وجود دارد، آمریکا وارد یک درگیری نظامی شود. این رخداد به شدت می‌توان به ضرر ترامپ تمام شود و در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر زمینه‌ساز شکست او شود.  هر چند این سناریو برای ایران خطرآفرین است اما جایگاه ترامپ را بسیار متزلزل خواهد کرد اما باید توجه داشت ترامپ فاقد تحلیل استراتژیک است و بیشتر بر مبنای احساس و تصمیمات هیجانی اقدام کرده است. نماد بارز این قبیل رفتار را می‌توان خروج آمریکا از یونسکو، سازمان بهدشت جهانی و معاهده آب‌وهوایی پاریس ارزیابی کرد؛ لذا در قدم‌های آخر نیز این احتمال خطرآفرینی ترامپ وجود دارد.»/اعتماد