توصیه‌های یک متخصص اعصاب و روان برای زندگی در دوران پساکرونا

خبرمهم: متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه مردم باید یاد بگیرند که با زندگی در لحظه، سقف آرزوهای خود را کوتاه کنند، گفت: زمانی که آرزوهای افراد ناکام می‌شود در گام اول اضطراب پیدا می‌کند و در گام دوم نیز دچار افسردگی می‌شود.

نگهداری حیوانات، انعکاس خلأ عاطفی یا نمایش پرستیژ اجتماعی

گسترش و توسعه افکار پست‌مدرنیستی باوجود اینکه تحولات مثبت و گسترده‌‌ای را در ذهن و سبک زندگی انسان‌ها به‌وجود آورده است، اما از سوی دیگر موجب بروز انواع ناخرسندی‌ها و ناملایمات نیز شده است به گونه‌‌ای که زندگی انسان مدرن امروزی در سپهر افکار پست‌مدرنیستی که ساختار‌ها دائما شکسته می‌شوند، همواره در وضعیت اضطراب‌آور و نگران‌کننده‌‌ای قرار دارد. نگهداری از حیوانات خانگی را می‌توان از دو منظر فردی و اجتماعی مورد واکاوی قرار داد. در جوامع سنتی و کشاورزی نگهداری از حیوانات، کارکردی ابزاری داشته است اما با تحلیل محتوا در فرهنگ غربی‌ درمی‌یابیم که همزیستی با حیوانات جایگزین روابطی شده که فرد باید پاسخ آن را در کانون خانواده یا ارتباطات انسانی جست‌وجو می‌کرد.

وقتی خانه‌ها سینما می‌شوند

خبرمهم: در این دوران کرونایی بسیاری شئون زندگی دچار تغییر شده‌ است، از نحوه احوالپرسی بگیر تا خرید و تفریح. فیلم دیدن هم به دنبال این تغییرات دستخوش تغییرات شگرفی شده که دودش بیش از همه به چشم سالن‌های سینما رفته است.

 چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟

ایرنا زندگی: گاهی اوقات در خیالات غرق می‌شویم و سخت مشغول انجام کاری هستیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خیالات خود با کسی مشاجره و اشتباهات خود را توجیه می‌کنید. نقد‌های منفی اغلب اثراتی به مراتب بیشتر از تعریف و تمجید دارند و خبر‌های منفی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند تا خبر‌های مثبت. دلیل این موضوع این است که اتفاقات منفی اغلب اثرات بیشتری نسبت به خبر‌های مثبت، بر مغز دارند. روانشناسان این مبحث را تعصب (به معنی اصرار داشتن) روی افکار منفی می‌نامند، که اثرات قوی بر رفتار، تصمیم‌ها و روابط شما دارد.

ادامه مطلب
سازمان ملل: بحران «بیماری‌های روانی» میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند

محققان سازمان جهانی بهداشت می‌گویند جهان در آستانه انفجار بحران «بیماری‌های روانی» ناشی از شیوع ویروس کرونا قرارگرفته و میلیون‌ها شهروند در معرض ابتلا هستند.

زندگی با کرونا یک نسخه رفتاری

خبرمهم: تغییر شرایط زندگی همراه با چالش‌های مختلف است. وقتی افراد مجبور می‌شوند رفتارهایی را که یک عمر با آن انس گرفته‌اند،‌ کنار بگذارند یا وقفه اجباری در رفتار اجتماعی معمول آنها ایجاد می‌شود، عملا باید برای عبور از این چالش آموزش‌هایی کسب کنند. بحران کرونا هنوز با این پرسش همراه است که چطور می‌توان این دوره را سپری کرد؟ وقتی این پرسش در ذهن افراد وجود دارد به این معناست که همچنان آموزش‌های لازم را دریافت نکرده‌اند.

۴ راهکار برای ترک اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی

خبرمهم: «بسیاری از ما با این که ساعات زیادی از زمان خود را میان اینستاگرام، فیسبوک و توییتر تلف می‌کنیم اما در نهان دوست داریم وقت خود را به شکل مفیدتری می‌گذراندیم. درست مانند فرد معتادی که می‌داند اعتیادش ضرر دارد اما توان دست کشیدن از آن را هم در خود نمی‌بیند. اما هیچ اعتیادی نیست که راه حل نداشته باشد. در ادامه برای رهایی از اعتیاد به شبکه‌ های اجتماعی، چهار راهکار موثر ارائه شده است.

 تست کم‌رویی؛ تا چه اندازه خجالتی هستید؟

وب‌سایت ستاره - پریسا رودحله: در میان همه موجودات انسان از همه کمرو‌تر است. این کمرویی اگر از حدی بیشتر شود می‌تواند ایجاد مشکل کند. پژوهش‌های دکتر پیلکانیس در دانشگاه استنفورد به دو کمرویی شخصی و عمومی اشاره دارد. در کمرویی شخصی فرد خودش را چاق، تنبل یا کم‌سواد معرفی می‌کند و در کمرویی عمومی شخص خودش را از دید دیگران نگاه می‌کند. شما چقدر کم‌رو هستید؟ اصلا کمرویی چیست و چه عواملی باعث کمرویی می‌شوند؟

ادامه مطلب
باورهای غلط کرونایی؛ آیا شما هم دچارش هستید؟

شیوع ویروس مرگبار کرونا در جهان طی چهار ماه گذشته به انتشار حداقل ۲۶ باور غلط و توهم عمومی در مورد بیماری کووید۱۹ دامن زده و حتی مردم را به کشیدن سیگار و استعمال مواد مخدر و الکل تشویق کرده؛ اقدامی که گاه به افزایش غیرمستقیم تلفات انسانی این بیماری افزوده است.

شخصیت‌شناسی براساس علاقه‌ به طعم‌های مختلف

برترین‌ها: شناخت شخصیت به مدد رفتار‌های ساده از موضوعات مورد علاقه بسیاری از افراد است. برای همین هم مطالبی، چون مدل خوابیدن شما که نشان می‌دهد چه شخصیتی دارید یا گل مورد علاقه شماکه ویژگی‌های شخصیتی شما را نشان می‌دهد و... جذاب هستند.

ادامه مطلب
 چگونه روانشناس خوب را از بد تشخیص دهیم

خوشبختانه یا متاسفانه هنگام برخورد با یک روانشناس، نگاه مردم جامعه در درجه اول به سلامت روانی خود روانشناس است که این کاملا طبیعی است. چطور می شود به روانشناسی که در کنترل خشم دچار مشکل است و حالت تهاجمی دارد اعتماد کرد!