گذری بر قیام ۱۵ خرداد ورامین ‌آوایی که در گوش تاریخ ماندگار شد

خبرمهم: ۱۵ خردادماه سال ۴۲ به عنوان نقطه اتصال انقلاب اسلامی با حماسه بزرگ عاشورا، در حالی برای همیشه در تاریخ ماندگار شد که توانست روند مبارزات انقلابی ملت ایران را دگرگون سازد.

مسابقه فوتبالی که جنگ را کلید زد؛ ۳۰ سالگی درگیری‌های ستاره سرخ بلگراد و دینامو زاگرب

تنها ده دقیقه تا شروع مسابقه ستاره سرخ بلگراد و دیناموزاگرب باقی مانده بود که اولتراهای کروات، طرفداران تیفوسی دینامو زاگرب حصارهای فلزی ورزشگاه را شکستند و به زمین هجوم آمدند.

 حمله‌کنندگان به سفارت بریتانیا در تهران چه فاجعه‌ای به بار آوردند؟

برترین‌ها: شوان شریعتی‌راد پزشک و محقق تاریخ درباره فاجعه‌ای که در اثر حمله به سفارت انگلیس در تهران اتفاق افتاد و لطمه‌ای که به آثار تاریخی زده شد، رشته توییتی منتشر کرده است که متن آن و تصاویرمرتبط را اینجا می‌بینید و می‌خوانید.

 آیین و رسوم مردم آذربایجان در ماه رمضان؛ از قاباخلاما تا کیسه‌دوزی

ایرنا زندگی: آذری‌های شمال کشور از ارومیه تا اردبیل، آیین و رسوم‌های زیبایی برای ماه مبارک رمضان دارند. آن‌ها با رسم قاباخلاما به پیشواز رمضان می‌روند، برای برکت خانه کیسه می‌دوزند و غذای رمضان خود را از گوشت قربانی تهیه می‌کنند.

آیا روز تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم در این کشور تعطیل عمومی می‌شود؟

هشتم ماه مه در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌مناسبت سالروز تسلیم رسمی آلمان نازی در برابر متفقین و پایان جنگ جهانی دوم در قاره اروپا تعطیل رسمی است. با این حال امسال در آلمان، این روز تنها در پایتخت، برلین تعطیل عمومی اعلام شد.

«روز پیروزی»؛ هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم

روز ۸ مه (۱۹ اردیبهشت) امسال مصادف است با هفتاد و پنجمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم. در چنین روزی در سال ۱۹۴۵، پس از شش سال جنگ ویرانگر که بیش از ۶۰ میلیون کشته برجا گذاشت، آلمان نازی به فاصله کوتاهی پس از مرگ آدولف هیتلر تسلیم شد و قوای متفقین به صورت رسمی بر آلمان و متحدین‌اش اعلام پیروزی کردند.

تاریخچه جشن بالماسکه

جشن بالماسکه ای که در بین عوام رایج است در واقع اصلا بالماسکه نیست چرا که میهمانان می توانند نقاب از چهره خود در میهمانی بردارند. جالب است بدانيد كه ويژگي اصلي و مهم ميهماني بالماسكه شناخته نشدن است. مهمانی های بالماسکه در قرون هفدهم و هجدهم در اروپا رواج بسیاری پیدا کرد.